Choď na obsah Choď na menu

Výsev semien

 Semená tabaku sú malé, pripomínajú zrnká maku. Pri zachovaní svojej štandardnej klíčivosti a kvality vydrží asi 2 roky. Podmienky pre skladovanie sú sucho a temno. Rastlinky tabaku je nutné predpestovať. Začneme teda výsevom.

 
 

vysev tabaku - semienka tabaku

Výsev robíme v marci až máji.

U tabaku viržinského je v máji už neskoro, pretože v prípade chladného leta rastlinky nestačí vykvitnúť, resp. nevykvetou ani do prvých jesenných mrazov. Zakúpime výsevné substrát alebo v núdzi obyčajný substrát záhradnícky, nasypeme do cca 5 cm hlbokých plastových vaničiek alebo misiek tak, aby substrát dosahoval cca 1 cm pod horný okraj (obr. 3) a zalejeme.

 
Nepoužívajte vodu bezprostredne natočenou z kohútika, ale nechajte ju pár dní odstáť - tabak je citlivý na chlór. Potom vykonáme výsev semien na povrch substrátu, riedko, aby priestor medzi jednotlivými semenami bol najmenej 2 cm a jemne navlhčite rozprašovačom.
 
 Povrch môžeme ešte ľahko "poprášiť" preosiatym substrátom, aby bola semienka zakrytá malou vrstvou substrátu. Opäť zvlhčíme rozprašovačom a následne vaničku alebo misku prikryjeme zvlhčeným igelitom, fólií, priehľadným sáčkom alebo sklom, aby sa vytvorilo vlhké mikroklímu. Do krycieho materiálu urobíme malé otvory, aby výsev mohol "dýchať" obor 4.
 
Správne zakrytý výsev sa pozná podľa toho, že krycí materiál stále orosený. Je potrebné ho umiestniť na čo najväčšie svetlo, napríklad za okno, pri ostrom slnku však ľahko přistínit. Podľa potreby substrát neskôr zalejte, ale ak bol dobre zaliaty pred výsevom, nebude to potrebné.
 
 Asi za 3-4 dni semienka vyklíčia a za ďalších 10 dní vyrašia do výšky 1 cm. Krycí materiál odstráňte až v okamihu, keď ho rastlinky dorastú. Pred úplným odkrytím je dobré výsev postupne vetrať, aby si rastlinky zvykali na nižšiu vzdušnú vlhkosť.
 
 Akonáhle majú sadeničky výšku 3 - 5 cm, je vhodný čas na ich presadenie do väčších nádob. Dôkladne ich zalejte a pripravte si nové nádoby s obsahom substrátu a trochou čistého piesku. Nádoby neplníme po okraj, ale tak do 2 / 3 svojho objemu, pretože počas rastu sadeníc k nim budeme pridávať pôdu do výšky najspodnejších lístkov, aby sa nekřivil stonku rastlinky. Sadeničky presádzame po jednej, s použitím pinzety alebo malé lyžičky a dávame pozor, aby sme nepoškodili korienky. Substrát prihrnieme tesne pod spodné lístky a zalejeme.
 
 Z hľadiska neskoršieho presádzanie k rastlinkám šetrnejšie, avšak "drahšie" metóda je miesto misiek použiť na siatie plastikové 0.33 (0.5) l tégliky. Do každého pohára nasypeme substrát opäť do výšky cca 1 cm pod horný okraj, zalejeme a vložíme 1, nanajvýš 2 semienka, napríklad pomocou pinzety. Pre 100 semien tak budeme potrebovať 100 téglikov v cene cca 0.5 Sk / ks. Výhoda je, že rastlinky môžu vyrásť viac, ako keď ich zasadíme do plytké misky a pre ich presadenie na otvorený záhon len rozstrihne téglik a zasadíme do voľnej pôdy. Počas ich rastu pridávame pôdu na jej spodnom lístkom rovnako ako v predchádzajúcej metóde, preto si pripravíme papierové alebo plastikové pásky, ktorými budeme neskôr zvyšovať výšku kelímku, aby sa substrát nesypal von.
 

Semená tabaku

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kedy

(Domin, 7. 11. 2011 18:11)

Kedy by bolo najlebšie sadiť semiačka tabaku viržinskeho ?

odozva na IMRA

(MALBORO, 25. 10. 2012 16:10)

TY chytrak jeden nefajciarsky,hehe!!!!a just fajsit na vas nefajciarov

Re: Kedy

(pietro, 18. 1. 2015 0:05)

Keď začne mrznúť!

tabak za oknom

(pali, 12. 11. 2014 14:05)

chcel by som sa spytat ci môzem pestovat tabak cez zimu za oknom v izbe?

modry baron

(Ivan , 17. 5. 2014 18:51)

Chcel by som pestovat tabak, a pytam sa aky je vhodny druh tabaku na nase podnebie.. Chcel by som seAmena ak by vyhovovalo nasmu podnebiu.. Modry baron slager holandska zmes.. Odporucte mi.. Preberem kupim.. Nadobierku. Dakujem

tabak

(Lukas, 2. 5. 2013 20:14)

No ja som to rosadil do teglikov 0,33l asi 150 rastliniek mám to v skleníku ako často to mám kropiť každý den alebo ako? a kedy to mám dať vonku ked to bude mať cca10cm?

kolko semienok posadit do jedneho kochlika

(domca, 20. 10. 2012 23:11)

Chcem sa spytat ze kolko semienok mam dat dat do kochlika a idem rozmnozovat tabak...prrosim vas poradte mi

Stránka

(Imro, 2. 7. 2012 15:08)

Stránka so super informáciami, i keď očividne zrejme ukradnutými z českých stránok čo je dobre badateľné ne banálne slabom preklade. Okrem toho názory tvorcu sú naprosto zaslepené a malomeštiacke. Ja napríklad niesom tuhý fajčiar, a chápem že fajčiari chcú fajčiť, ale tiež je treba chápať že obťažovať tým niekoho je krajne neetické, dvojnásobne potom po preukázaných nezdravých účinkoch (aj) pasívneho fajčenia.

odpoved: kedy

(pestitel, 17. 11. 2011 16:39)

najlepšie je to po zime, a akonáhle prejdú mrazy tak von s tabakom. Inak tabak rastie dosť rýchlo takže sa môže začať pokojne nakonci jari alebo aj v lete.