Choď na obsah Choď na menu

Druhy tabaku

 Druhov tabaku je asi 65 a rastú po celom svete, najviac v subtropickej Amerike, v Austrálii a Tichomorí. Pre fajčenia sa najčastejšie využívajú dva druhy:

 
  1. Tabak viržinský (Nicotiana tabacum)
  2. Tabak sedliacky (Nicotiana rustica)
 
 Tabak viržinský je jednoročná (v trópoch môže byť aj viacročná), 70 až 250 (i 300) cm vysoká bylina. Byľ je priama, málo vetvená, listy má prisadnuté, dolné krátko stopkaté, inak až 60 cm dlhé, vajcovité až kopijovité. Kvety v koncových kvetenstvách, koruna je dlho lievikovitý (cca 4 cm), korunný lem päťcípa, kvety sú ružové až červené farby. Viď obr 1. Je pôvodom z Južnej Ameriky, do Európy dovezený asi v 1. polovici 16. storočia.
 
 
 
 
 
 Tabak sedliacky je jednoročná, 30 až 150 (i 170) cm vysoká, žľaznaté chlpatá bylina. Byľ je priama, hrubá, vetvená. Listy stopkaté, najhornejšia sediace, vajcovité až elipsovité, stopka nekřídlatý. Kvety vo vrcholičnatých kvetenstvách zložených z vijan, koruna trubkovitý. Farba kvetov býva najčastejšie žltá. Viď obr 2. Je pôvodom z Mexika, teraz pestuje prakticky všade vo svete. Pre obidva druhy platí, že najmä v ich listoch je obsiahnutý prchavý alkaloid nikotín, ďalej nikotein, nikotelin, nikotimin, amónium, n-methylpyrolin, anabasin. Ďalej sú prítomné živice, silice, trieslovina, betaín, piperidín, pyrrolidin, rutín, rhamnoglukosid kamferolu, flavóny, kumaríny, glykozidy, enzým. V listoch je obsiahnuté až 13% nikotínu, vo stonky menej a semená sú takmer bez tohto alkaloidu, zato obsahujú až 30% oleja. Nikotín je veľmi silný a rýchlo pôsobiace jed, smrteľná dávka pre človeka je asi 40 až 100 mg. Ešte sa môžete stretnúť s tabakom křídlatým (Nicotiana alata) a niektorými inými prevažne okrasnými tabaky, ale pre fajčenie sa moc nehodí, maximálne ako ľahká prímes do tabaku sedliackeho alebo viržinského.
 
 
 

pestovanie tabaku

Pre pestovateľov sú rozhodujúce hlavne klimatické podmienky a náročnosť pestovania, na základe ktorých sa rozhodne, aký druh tabaku bude pestovať a potom fajčiť.
 
 Pestovanie tabaku sedliackeho je vhodné odporučiť začiatočníkom a silným fajčiarom, pretože je na pestovanie menej náročný než Tabak viržinský, nie je tak citlivý na výkyvy počasia a naše chladnejšie podnebie mu nevadí a obsahuje viac nikotínu. Oproti tomu Tabak viržinský je väčší čo do výšky a veľkosti listov, takže vynesie viac tabaku, ktorý má jemnejšiu chuť, ale pestovanie je náročnejšie, rastlina je citlivá na chlad a pri troche smoly v podobe chladného a zamračeného leta vôbec nemusí (keď ho pestujete vonku ) vykvitnúť.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Počet gramov na rastlinu

(Jakub, 2. 5. 2016 12:55)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať koľko gramov tabáku sa dá získať z jednej rastliny tabáku viržínskeho. Ďakujem :)

začiatočnik

(fero , 26. 8. 2015 11:20)

dobry den som zaciatočnik a mam posadeny tabak ale neviem rozoznat aky je to druch tabaku ako sa to da zistit dakujem

zaciatocnik

(betti, 10. 5. 2013 20:55)

ahojte dobri prosim vas ak ma niekto dlhorocnu prax a trocha casu ..pre par rad pre mna zaciatocnika chcem zacat s pestovanim tabaku ale ako citam internet vela ludom to nevislo podla practau ..ak bi sa niekto nasiel bol bi som vdacni

tabacum n.

(Tabakař, 13. 9. 2011 23:02)

doporucuji spis tabak virginsky, je kvalitnejsi.. s machorkou nemam dobre zkusenosti - pracnejsi na zpracovani