Choď na obsah Choď na menu

Rast rastliny

 Výsadba je za nami, rastlinka zdarne rastie a silnie, naša práca ale samozrejme nekončí. 14 dní od sadiva je vhodné záhon okop (kvetináč skypriť) a zbaviť buriny. Pri tejto činnosti k nej hned môžeme prihrnúť trochu pôdy. Zavlažujeme pravidelne, čo druhý alebo tretí deň, odstátou alebo dažďovou vodou. Dôležité je nebeží vodu priamo na rastlinu, ale okolo nej vo vzdialenosti približne 10 - 20 cm. Najvhodnejšou dobou pre zalievanie je podvečer. Tabak nemá príliš rád mokro, ale na druhú stranu mu nevadí sucha.

 

kvet tabaku virginskeho - nicotiana tabacum

Okrem zalievanie a kyprenie a likvidácia buriny je nutné ulamovat postranné koreňovej odnože a spodné listy, ktoré v priebehu rastu začnú skomírat alebo sa zlomí. V rozmedzí mesiaca júl až september (chladné letné počasie a priaznivé babie leto môžu posunúť kvitnutia až na začiatok októbra) tabaky kvitnú. U tabaku viržinského sa odporúča vyštipovat rašiace kvety, prípadne odstrihávať celé kvetné korunky. Tabak sedliacky naopak túto "operáciu" nepotrebuje, skôr by bola na škodu, pretože bujnenie výhonkov by potom prebiehalo veľmi rýchlo a prestali by rast jeho listy. Tabakové listy udržujte čisté a zbavujte pravidelne nečistôt, hlavne tie naspodku.
 
 

Rast rastliny

 V letných mesiacoch napádajú tabakové rastlinky vošky. Neodporúčam nechať "zájsť je príliš ďaleko" - likvidujte je ihneď, akonáhle sa objaví. Pozor! Zásadne nepoužívajte chemické postreky! Malé množstvo odstráňte ručne, na väčšie použite vývar z tabaku, ktorý sa používa na vykurovanie skleníkov alebo z cigaretových škorcov. Pomer tabaku a vody by mal byť cca 1:5, keď na vošky nezaberá, urobte silnejšie, ale opatrne, ak zistíte, že sa listy rastliny krúti alebo celá rastlina vädne, roztok viac zrieďte. K aplikácii na rastliny užite rozprašovač, pre istotu roztok vyskúšajte na jednej rastline ako poprášite celý záhon.
 

Rast tabakove rastliny

 Vošky nie sú jediní škodcami, medzi nepriateľa tabaku patrí aj slimáci, aj keď by paradoxne tabak mali neznášať. Bohužiaľ chemickou cestou s nimi moc nekúpite, takže je nutné ich ručne zbierať. Najviac ich zo svojich úkrytov vylieza za vlhkého počasia, po daždi a večer.
 

Semienka k pestovanie

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.